close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
کار متواضعانه مرحوم دولابی
گروه فرهنگی،هنری،تفریحی پایگاه سیدالشهداء آراسنج
سیره عملی مقام معظم رهبری الگو پذیری و الگو جویی اموری است که در ادوار مختلف زندگی انسان وجود دارد و اصولاً افرادی که دارای هدفی می باشند نا خودآگاه دنبال اسوه و الگو بوده و در سیر رسیدن به هدف از افراد موفق در این مسیر الگو پذیری نموده سعی می کند خود را همانند آن در رفتار و عمل کند.   قران کریم تاکید بر معرفی الگو داشته و در آیات مختلف به این امر اشاره کرده و انبیا الهی را عموماً و حضرت ابراهیم و محمد (ص) خصوصاً را به عنوان الگو برای مومنین مطرح نموده است. اصولاً طرح تاریخ انبیای الهی و بیان…

اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا الْمُرْتَضَى الاِمامِ التَّقِيِّ النَّقِيِّ وَحُجَّتِکَ عَلى مَنْ فَوْقَ الاَرْضِ وَمَنْ تَحْتَ الثَّرى، الصِّدّيقِ الشَّهيدِ، صَلاةً کَثيرَةً تامَّةً زاکِيَةً مُتَواصِلَةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَةً، کَاَفْضَلِ ما صَلَّيْتَ عَلى اَحَد مِنْ اَوْلِيائِکَ
لوکس گراف | دانلود قالب وبلاگ
سیره عملی مقام معظم رهبری

الگو پذیری و الگو جویی اموری است که در ادوار مختلف زندگی انسان وجود دارد و اصولاً افرادی که دارای هدفی می باشند نا خودآگاه دنبال اسوه و الگو بوده و در سیر رسیدن به هدف از افراد موفق در این مسیر الگو پذیری نموده سعی می کند خود را همانند آن در رفتار و عمل کند.

 

قران کریم تاکید بر معرفی الگو داشته و در آیات مختلف به این امر اشاره کرده و انبیا الهی را عموماً و حضرت ابراهیم و محمد (ص) خصوصاً را به عنوان الگو برای مومنین مطرح نموده است. اصولاً طرح تاریخ انبیای الهی و بیان خاطرات آنها در قرآن کریم ریشه در الگو سازی و الگو پذیری دارد.

 

بررسی شخصیت مقام معظم رهبری که یکی از اندیشمندان و متفکران  تاثیر گذار در قرن گذشته و حال و خصوصاً در جهان اسلام بوده است  از ابعاد مختلفی می تواند مورد کنکاش و بحث و بررسی قرار گیرد و ما معتقدیم که دنیای امروز بیش از گذشته به واکاوی اندیشه های این شخصیت بزرگوار نیازمند است و از این جهت مطالبی از سیره عملی ایشان بیان می کنیم.

 

بوسیدن دست یک پزشک

 

حاج حسین سلیمانی یکی از افراد حلقه اول محافظان امام خمینی بود که در سال‏های61 تا 66 به توفیق خدمت در این جایگاه نائل شد. ایشان در خاطرات خود از امام، به واقعه‏ای اشاره می‏‏‏کنند که می‏تواند ما را در شناخت بیشتر از ابعاد شخصیتی رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‏‏‏الله خامنه‏‏‏ای، کمک کند.

 

بیان خاطره را از زبان ایشان:

«از سال 61 و 62 به بعد که بنده محضر امام بودم، مشاهده کردم که یک تیم پزشکی قوی، متشکل از ده پانزده پزشک حاذق و با تجربه در آن‏جا مستقر هستند و حتی پزشکانی از اصفهان نیز در آن‏جا بودند. دکتر پورمقدس هفته‏‏‏ای یک شب در بیت می‏‏‏ماندند. هر شب دو دکتر کشیک داشتند و پرستارهای زیادی هم آن‏جا مستقر بودند.

 

در آن مقطع، پزشکان در بالای حسینیه بودند. زنگی هم از داخل دفتر و منزل حضرت امام به اتاق پزشکان وصل بود تا اگر مشکل به وجود آمد؛ فوراً اطبا را خبر کنند و خود را به امام برسانند.

 

در ماه رمضان سال 64 یا 65 بود که امام وقتی قبل از ظهر (حدود ساعت ده و یازده) برای مسواک زدن می‏‏‏روند، سرشان گیج می‏خورد و به زمین می‏افتند! زنگی را که برای این منظور تعبیه شده بود می‏‏‏فشارند.

 

دکتر پورمقدس که نوبت کشیکش بوده با همان لباس استراحتش بالای سر امام می‏رود و می‏‏‏بیند که ایشان روی زمین افتاده است.

 تنفس سینه به سینه و دهان به دهان می‏‏‏دهند و بعد هم کپسول اکسیژن می‏‏‏آورند. بعد امام را با برانکارد به بیمارستان بردند و حدود یک ماه ایشان در آنجا بستری بودند که البته کسی از این ماجرا مطلع نشد.

 

وقتی امام بستری بودند، آقای خامنه‏‏‏ای به دیدنشان آمدند و بنده هم حضور داشتم. در آنجا حاج احمد آقا قضیه را توضیح دادند و گفتند که این آقای دکتر پورمقدس، آقا را نجات دادند.

 

 در همان موقع آقای خامنه‏ای برخاستند و به سمت دکتر رفتند. خم شدند و به زور دست پزشک را بوسیدند! ( همه ما از این حرکت آقای خامنه‏آی تعجب کردیم؛ به راستی که این اقدام از سوی یک رییس‏جمهور کمال تعجب را برای ما در پی داشت. واقعاً ایشان از تواضع و فروتنی و اخلاق نیکی برخوردارند

 

برای ما سماور نفتی تهیه کنید

 

یكی از نزدیكان مقام معظّم رهبری تعریف میكرد: « در زمان ریاست جمهوری ایشان، یك روز از من خواستند، سماوری برایشان تهیه كنم. من به بازار رفتم و با زحمت زیاد، یك سماور برقی با قیمت تعاونی خریدم. فردای آن روز، ایشان فرمودند: سماور را پس بدهید.

 من گفتم: حاج آقا ما خیلی تلاش كردیم تا سماور برقی با قیمت تعاونی پیدا كنیم. امّا رهبر عزیز فرمودند: « برای ما سماور نفتی تهیه كنید. زیرا كشور ما در حال جنگ است و درست نیست كه با این وضع، ما از سماور برقی استفاده كنیم.

 

    شیفته قرآن

 

یکی از علایق و ویژگیهای خاص مقام معظم رهبری اهمیت دادن ایشان به قرآن است بطوری که در مراسمات قرآنی شرکت کرده و خود صاحب نظر بوده و قاریان قران را دراین زمینه راهنمایی کرده اند.

 

    آیة الله العظمی خامنه ای، پرورش یافته مکتب قرآن و آشنای دیرینه آن است. زمزمه های تلاوت آیات قرآنی را با دل و جان می شنود و در چشم انداز معارف وحی، دنیای امید خویش را می بیند.

 

 در روزگار خفقان و سیاه رژیم طاغوت، که قرآن به مساجد و مجالس عزا محدود می شد و قاریانی جز کهنسالان نداشت، درس تفسیرش دلهای غبارگرفته را صفا می داد و از شهد شیرین معارف قرآنی، اذهان تشنه شیفتگانش را سیراب می کرد و مأمنی برای جوانان مسلمان و انقلابی بود.

 

زمانی که روشنفکر نمایان سرخورده، دریچه جان و خرد خویش را بر افقهای «شرق و غرب» گشوده و حیات خویش را در آن جستجو می کردند. و «منور الفکرها» تلاوت قرآن را به مسخره و استهزاء گرفته، کهنه پرستی می انگاشتند، او به قرآن دل داده و نظر می دوخت و از گرمای این خورشید پر فروغ آرامش می گرفت.

 

    اکنون نیز که عهده دار رهبری جامعه اسلامی است و انبوه مسائل و مشکلات فراغ بال را از ایشان گرفته است، ساعتها در محفل قاریان می نشیند و دل و جان خویش را به قرآن می سپارد و با لذت معنوی خاصی، ترنم ملکوتی قرآن را از قاریان کتاب آسمانی وحی می شنود؛ و این حاکی از ملهم بودن روح و فکر ایشان از قرآن است. یکی از قاریان محترم کشور، می گوید :

 

    سالهاست که قاریان، حافظان، متولیان کارهای قرآنی و اساتید قرآن، در ماه مبارک رمضان به حضور مقام معظم رهبری می رسند که معمولا دو ساعت قبل از افطار، مجلس شروع شده و تا افطار ادامه پیدا می کند.

 

گاهی حدود پنج ساعت می نشینند و قرآن استماع می کنند انسان وقتی علاقه وافر ایشان به قرآن و التذاذ روحی معظم له را از استماع قرآن می بیند، این آیه به ذهنش می آید که:

 

«انما المؤمنون الذین اذا ذکر الله و جلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم ایاته زادتهم ایمانا» (1) ایشان نقش محوری در بسط فرهنگ قرآنی در جامعه داشته و دارند و تلاش بی وقفه معظم له در راه توسعه فرهنگ قرآنی به قدری است که ما الآن شاهدیم چگونه آموزش قرآن در جامعه بسط پیدا کرده و قاریان ممتاز فراوانی در سطح دانشگاهیان، دانش آموزان و حتی خردسالان داریم. 2

 

کار عجیب مرحوم دولابی

 

مرحوم حاج میرزا اسماعیل دولابی: در جلسه آخری كه ایشان با مقام معظم رهبری دیدار داشتند پیرامون مسائل زیادی صحبت كرده بودند منتهی حاج آقا نبوی به بنده می فرمودند كاری كه تا به حال مرحوم دولابی نكرده بود و كسی هم ندیده بود، این بود كه در جلسه آخر هنگامی كه به رهبر نزدیك شدند دست آقا را گرفتند و بوسیدند و این خیلی عجیب بود چون ایشان نه مریدباز و مریددار بودند و نه كسی بودند كه تواضع بی جایی انجام دهند.

 

 اما دست مقام معظم رهبری را بوسیدند و فرمودند ایشان خیلی نورانی هستند و حتی به خود بنده می فرمودند كه سرعت ایشان ( مقام معظم رهبری) در نور گرفتن بسیار بالاست و خیلی سریع و لحظه به لحظه به نورانیت شان افزوده می شود و حتی در مسائل سیاسی نیز ایشان اینچنین هستند گفتند با این وصف بنده لایق و اصلح از ایشان سراغ ندارم.

 

 این تعبیر را مرحوم دولابی نیز در مسائل عرفانی برایاشان به كار می برند می فرمودند ایشان (رهبر معظم) یك مجموعه نوری است كه با سرعت بر نورانیتشان افزوده میشود و خداوند متعال در این راه افاضات زیادی به ایشان دارند و حتی در جریانات نخست وزیری و پیش از رهبری آقا هنگامی كه در مسایل سیاسی عده ای ایشان را اذیت می كردند مرحوم دولابی می فرمودند:

اگر ایشان ( آیت الله خامنه ای) را دیدید بگویید نگران نباشید. اینها برای آن است كه شما آبدیده تر شوید و تمام این برنامه ها فقط برای تعالی شخص شما است.« استاد علی اكبر پرورشی»

 

    وارستگی و قناعت

 

    بی آلایشی و سادگی از افتخارات زندگی حضرتش بوده است و آراستگی به زیور قناعت و سادگی و پیراسته بودن از رذایل طمع و حرص و تکبر، از بارزترین حالات روحی و رفتاری اوست.

 

هرگز غنا و دارایی موجب اسراف و تبذیر، و تنگدستی و ناداری سبب تملق و سرکوبی عزت نفس وی نبوده، پیوسته خویشتن را از آلودگی به جلوه های فریبنده دنیایی دور داشته و مناعت طبع و بزرگواری را سرلوحه زندگی خویش قرار داده است.

    حجة الاسلام و المسلمین قرائتی می گوید:

    برای عقد دخترم به منزل شخصی ایشان رفتیم. قالی خانه آقا نخ نما شده بود. در زمان ریاست جمهوری به هنگام اقتدا به ایشان در نماز، معظم له لامپهای اضافی اتاق را خاموش کرد و تنها یک لامپ را روشن گذاشتند.(3)

 

کرامت نفس

 

 بزرگواری و بخشش در زندگی نورانی اش موج می زند و امواج دریای محبت و مهربانی اش در ساحل دوستی و معاشرت آرام می گیرد. کردار نیک و رفتار آموزنده اش، زلالی آب چشمه ساران را می نمایاند.

 

پیوسته با زلال شیرین محبت، زنگارهای کینه توزی را شسته و با نسیم مهربانی بذر همدلی و صمیمیت را در دلها می فشاند و هرگز از سلوک و معاشرت با نزدیکان و دوستان روی بر نمی تابد و نسبت به زیردستان تکبر و در برابر زورمندان تواضع نشان نمی دهد.

 

حجة الاسلام و المسلمین واعظ زاده خراسانی در این باره می گوید:

 

ایشان در میان فامیل و دوستان و آشنایان و همدرسانشان به اخلاق نیکو، حسن سلوک و معاشرت خوب و برخورد ملایم، شهرت داشته و دارند تا این حد که تقریبا بی نظیر است

 

خوشا به حال رهروانی که جام خود را از صهـبای ولایت الهی پُر کنند.
موضوع : متفرقه ,
بازديد : 120
برچسب‌ها:دولابیمرحومرهبرتواضعکارخامنه ایمقاممعظماطاعت
امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 5

نوشته شده در تاريخ جمعه 11 / 1 / 1391 توسط مجتبی برزگر عبادی
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


لوگوي دوستان
لوکس گراف | دانلود قالب وبلاگ لوگوي دوستان لوگوي دوستان
لوگوي دوستان لوگوي دوستان لوگوي دوستان
لوگوي دوستان لوگوي دوستان لوگوي دوستان
لوگوي دوستان لوگوي دوستان لوگوي دوستانبالاي صفحهتمامي حقوق اين وبلاگ براي گروه فرهنگی،هنری،تفریحی پایگاه سیدالشهداء آراسنج محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.

ترجمه به رزبلاگ توسط : لوکس گراف